Pärimus

 Tänavu seitsmendat korda toimunud Maavalla hiite kuvavõistlusel tõi foto Lalli küla ohvrimännist Pille Porilale Püha puu auhinna.

 Eile Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud hiiesõprade aastasündmusel tunnustust vastu võttes ütles Tõnis Mägi, et Eesti saab tegelikult vabaks alles siis, kui saavad vabaks meie hiiepaigad. „Igal rahval on oma jõupunktid, meil on selleks hiied. Eesti saab päriselt vabaks alles siis, kui oleme oma pühapaigad puhastanud jamast, mis sinna möödunud aegadel on kogunenud.“

 Kooljakuu on saabuvate talveilmade, hingede- ja kosjaskäimise aeg.

Sügisvärvides puudelehed.Porikuu on endassetõmbumise, rahunemise, vaibumise ja hämardumise aeg. Sügis on päriselt käes. Päikest ja koos sellega ilmavalgust jääb aina vähemaks. Mets muutub tasapisi kuldseks ning seejärel raagseks ja vaikseks. Kuu lõpuks saab läbi lindude suurem ränne. Mõnel õhtul ja hommikulgi on kõik udusse mattund. Udus liiguvad hinged. On hingede aeg. Külmematel päevadel käib meil endalgi hingeõhk silmnähtavalt suust välja.

logo: SüdamekesedJärgmise kuu lõpuni kestvale hiite kuvavõistlusele on oodatud fotod hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on väärtustada ja tutvustada haruldaste looduslike pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning suunata inimesi pühapaikasid külastama ja hoidma.

 Aastaringi üheksandal kuul on maakeeli mitmeid nimi: sügiskuu (Maavallas üldiselt), sügisekuu, kanarbikukuu, jahikuu, pohlakuu ning leheminegikuu.

 Käes on aasta kauneim aeg, mida maakeeles kutsutakse suurteks päevadeks, suviseks päevapesaks, leedoks ning uuemal ajal jaaniks. On aasta pikimad päevad ja lühimad ööd.

 Aasta teine kuu kannab maakeeles mitmeid nimi: radokuu, radukuu, helmekuu, tõine kuu, soesõidukuu, soekuu, hundikuu ja kirbukuu.

Tuli.Reede, 17. südakuud on Maavalla kalendris taliharjapäev. Taliharja öösel murtakse talve selgroog pooleks. Rahvakalendris on taliharjapäev talve keskpaiga peamisi tähistajaid ja jõuluaja lõpetaja.

 Teisipäeval 14. südakuud on Maavalla kalendris korjusepäev.

Weather data OK.
Kambja
10 °C

Väljaanded